Zachęcamy do obejrzenia premiery bajeczki Agnieszki Borowieckiej „Sroczka Migotka” w niedzielę 19 kwietnia o godzinie 10:00 na https://bit.ly/2UXAeQT
„Kiedy dzielenie się sprawia trudność…”
Psycholog podpowiada
Co odpowiadać dzieciom gdy pytają- jak długo to potrwa?
Za nami miesiąc zamkniętego przedszkola, siedzenia w domu, izolacji.
Na wszelkie sposoby tłumaczyliśmy dzieciom, dlaczego trzeba zostać w domu. Z pomocą przyszły różne bajki, filmiki.
Następuje kolejna faza. Coraz częściej będzie się pojawiało pytanie: „Kiedy to się wreszcie skończy”. Co wtedy robić?
-
Pamiętajmy, że dla dzieci czas płynie wolniej.
-
Szczerość buduje zaufanie. Tak jak zaznaczałam w poprzednich wpisach, nie bójmy się przyznać, że nie wiemy. Gdy podamy jakąś datę albo czas i tak się nie stanie, dzieci mogą stracić zaufanie.
-
Po odpowiedzi „nie wiem” , trzeba dodać, że śledzimy informacje, że sytuacja się zmienia, że na świecie są miejsca gdzie wirusa już nie ma. Że wiele osób, naukowców, lekarzy walczy z tą chorobą.
-
Pomoże okazanie zrozumienia emocji dziecka- „wiem, że ci ciężko, smutno, tęsknisz”.
-
Co jeszcze poza rozmową może pomóc: skupienie się na tym co tu i teraz, ćwiczenie uważności, rysowanie, robienie tego na co się ma wpływ ( np. dziecko może w czymś pomóc w domu).
Bardzo ważne jest też jakim językiem będziemy mówić do dzieci.
Język jakiego używamy jest niesamowicie ważny, szczególnie dla dzieci bardziej wrażliwych.
Obecna sytuacja będzie miała także duży wpływ na zdrowie psychiczne zarówno dorosłych jak i dzieci. To jak będziemy opisywać otaczający nas świat i rzeczywistość pomoże w radzeniu sobie z tym co nas jeszcze czeka.
Najważniejszą zasada jest to żeby tłumaczenia, których używamy mówiły o bezpieczeństwie, a nie skupiały się na wywoływaniu lęku.
Gdy coś tłumaczy dzieciom nie skupiajmy się na wirusie, chorobie, zarażeniu, niebezpieczeństwie.
Używajmy sformułować- w domu jest bezpieczniej, gdy nakładamy maseczkę jesteśmy bardziej bezpieczni.
Ta zamiana poczucia lęku na poczucie bezpieczeństwa pomoże w sytuacji gdy będziemy wracać do normalnego życia.
Zabawa rozwijająca wyobraźnię, wyciszająca
-
Włączcie muzykę (najlepiej żeby były same instrumenty, bez głosu, tekstu piosenki).
-
Zabawa może być pomocna przy zasypianiu- jeśli jednak robicie to ćwiczenie przed snem zadbajcie o to żeby była to muzyka, spokojna, relaksacyjna.
-
Przyjmijcie wygodną pozycję, na ziemi, na łóżku.
-
Zamknijcie oczy.
-
Zacznijcie wymyślać jakąś historię. Może to być spacer przez las, lub jakiś ogród. Nazywajcie rzeczy, które spotykacie po drodze, jaki mają kolor, zapach. Może znajdziecie jakąś szkatułkę, co chciałoby w niej znaleźć dziecko?
-
Jeśli bawicie się w to w ciągu dnia, można dodać do tego ruch (np. jak rusza się jakieś zwierzę, postacie z bajek, taniec, kołyszące się drzewo). Później dziecko może coś narysować
Długość i formę zabawy należy dostosować do wieku dziecka, jego aktualnych zainteresowań.
Zabawa rozwijająca uważność i wyobraźnię- rozpoznawanie przez dotyk
-
Wybierz kilka przedmiotów o różnych kształtach, wielkości, z różnego materiału ( ale niech to będą rzeczy przyjemne w dotyku).
-
Przykryj je kocem.
-
Zadaniem dziecka jest zgadnąć co to jest, lub co mu to przypomina.
-
DRODZY RODZICE
W sytuacji utrzymujących się i przedłużanych ograniczeń w funkcjonowaniu placówek oświatowych pragniemy Państwa poinformować, że od 15 kwietnia zmieniamy formę realizacji kształcenia na odległość.
W związku z tym, zwracamy się do Państwa z prośbą o przesłanie wyłącznie na e-maila przedszkola mp73@o2.pl swoich adresów e-mailowych z imieniem i nazwiskiem dziecka.
Na podany adres nauczyciele będą codziennie przesyłać Państwu propozycje zabaw i zadań do realizacji z dziećmi w domu, zgodnie z opracowanymi planami pracy w grupach, tak aby w tym trudnym okresie dzieci mogły nadal rozwijać się i realizować przewidziane dla nich zadania. Dzięki temu również, Państwo będą mieli możliwość indywidualnego kontaktu z wychowawcami grup.
Jednocześnie dziękujemy wszystkim Rodzicom za dotychczasowe zaangażowanie w edukację dzieci i współpracę.
Kształcenie na odległość
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Kształcenie na odległość.
Dziękujemy wszystkim Rodzicom za przesłane zdjęcia i pozdrowienia :-) dzięki temu nasza galeria powoli się powiększa :-)
Oliwier ze swoją mamą poszukuje dodatkowych kart pracy i kolorowanek; święta tuż, tuż... więc poleca Wam wielkanocne karty pracy do samodzielnego wydrukowania, znajdziecie je klikając w poniższy link; jeśli macie ochotę korzystajcie:-)
https://lecibocian.pl/wielkanocne-karty-pracy-do-druku-5-zabaw-dla-dzieci/
19
WESOŁEGO ALLELUJA
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy Państwu serdeczne życzenia: dużo zdrowia, nadziei, optymizmu i spokoju w tym trudnym obecnie czasie, radości na każdy dzień w gronie najbliższej rodziny, a naszym przedszkolakom - by zajączek uśmiechnięty podarował im prezenty :-)
Dyrektor oraz pracownicy przedszkola.
UWAGA RODZICE
Zgodnie z obecną decyzją rządu placówki oświatowe
pozostają zamknięte do 26 kwietnia; dalej realizujemy
kształcenie na odległość.
Laurka dla Medyka
Lenka i Liwia z okazji Światowego Dnia Zdrowia wykonały laurki dla Medyków, którzy dzielnie walczą o nasze zdrowie. Dziękujemy za oddanie, poświęcenie i ciężką pracę, szczególnie w tym trudnym czasie.
Drodzy Rodzice
Jeśli mają Państwo jakieś pytania do nauczycieli grup, w tym trudnym okresie "Kształcenia na odległość", to mogą Państwo skontaktowć się z nimi poprzez e-maila przedszkola. Postaramy się odpowiedzieć możliwie jak najszybciej.
Jednocześnie zachęcamy Państwa, a dzieci w szczególności :-), do pokazania i pochwalenia się dotychczasowymi efektami prac dzieci, czy też zabawami zrealizowanymi według propozycji pojawiających się na naszej stronie. Możecie przesyłać na e-maila przedszkola zdjęcia dzieci z wykonanymi już zadaniami i pracami plastycznymi lub podczas realizacji bieżących wybranych zabaw.
Wszystkie nadesłane zdjęcia zamieścimy w GALERII, wówczas także dzieci będą miały możliwość pooglądania różnych aktywności podejmowanych przez kolegów i koleżanki.Przypominany, że w zakładce "Kształcenie na odległość" znajdą Państwo wiele propozycji różnych zabaw i ćwiczeń rozwijających dla dzieci. Mamy nadzieję, że wśród nich, każdy znajdzie coś wartościowego do realizacji z dziećmi na miarę aktualnych możliwości :-)
USZATKOWO
Witajcie naszi Przedszkolacy! Mamy dziś dla Was niespodziankę, a mianowice wirtualne wydanie naszego miesięcznika "Uszatkowo". Znajdziecie tam wiele interesujących rzeczy m.in.: super przepis na zdrową przekąskę, propozycje zabaw plastycznych, kącik małego ogrodnika, coś z języka angielskiego i ciekawostki. Udanej zabawy!
gdyby był problem ztym plikiem, możecie Państwo spróbowac otworzyć tutaj:
Uwaga Rodzice!
W związku z zamknięciem placówek oświatowych do 10.04.2020 r., termin zgłaszania dzieci na dyżur wakacyjny odbędzie się natychmiast po wznowieniu działalności przedszkola. Prosimy o śledzenie informacji na naszej stronie.
Uwaga Rodzice Zajączków
Jeżeli Państwo WYRAŻAJĄ CHĘĆ odebrania z przedszkola książek dzieci, to mogą Państwo to zrobić i zgłosić się po nie do przedszkola. Proszę jednak wcześniej telefonicznie lub emailowo upewnić się, czy ktoś jest na placówce, ustalić termin i godzinę przyjścia, ponieważ pracownicy pracują rotacyjnie i może zdarzyć się tak, że nikogo nie będzie. Nie jest to obowiązkiem Rodzica. Zadania wykonujemy TYLKO na podanych stronach.
UWAGA! RODZICE
Od 25 marca do 10 kwietnia zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej przedszkole będzie realizować kształcenia na odległość. Na naszej stronie internetowej w zakładce "KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ" (menu główne) znajdziecie Państwo propozycje zabaw dla dzieci na każdy dzień tygodnia. Dla dzieci 6-letnich z grupy "Zajączki", ktore są objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym na osobnej podstronie "Zajączki" (propozycje zabaw i zajęć zgodne z planem miesięcznym pracy w grupie), a dla dzieci z grup: "Pieski", "Koguciki" i "Misie" na podstronie "Pozostałe grupy".
Zachęcamy Państwa, w miarę możliwości do systematycznego realizowania z dziećmi zaproponowanych zadań. Propozycje będą zamieszczane tylko w tej zakładce, nie jak dotychczas na stronie głównej.
Rekrutacja 2020/2021- ZMIANA TERMINÓW
Uwaga!
Nowe zarządzenie PREZYDENTA MIASTA KATOWICE w sprawie rekrutacji
zarzadzenie_w_spr._rekrut..pdf
SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE REKRUTACJA 2020/2021
PRZYPOMINANY, ŻE:
Wypełniony formularz należy wydrukować,podpisać (przez oboje rodziców/opiekunów) i dostarczyć do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
W związku z profilaktyką w zakresie rozpowszechniania się koronawirusa, zaleca się wysłanie podpisanego wniosku rekrutacyjnego wraz ze stosownymi załącznikami do przedszkola, pocztą tradycyjną. Informuję, iż w w/w przypadku o terminowym wniesieniu wniosku do przedszkola decyduje data stempla pocztowego.
Ponadto, informujemy również, że podpisany i zeskanowany wniosek wraz z załącznikami można przesłać również pocztą e-mail na adres przedszkola: mp73@o2.pl
Psycholog podpowiada...
Jak zadbać o spokój u dzieci w czasie kwarantanny? Jak zorganizować życie rodzinne?
Gdzie szukać dodatkowego wsparcia psychologicznego?
Jak porozmawiać z dzieckiem o obecnej sytuacji w kraju?
A kto jeszcze nie przeczytał „Bajki o Królu Wirusie i dobrej kwarantannie” teraz może jej również posłuchać w wersji audiobooka.http://dorotabrodka.pl/blog/?fbclid=IwAR2S_9bsfi7NiTkmj46lqQPtKMyC3pQ9E8pFJYnYIRHm4WnI1VIUssGb6cA
Propozycja zabaw na 23.03
To wierszyk dla Was dzieci, którego wymowa trwa ok. 30 sekund. 30 sekund powinno nam zajmować dokładne mycie rąk. Wykorzystajmy ten wierszyk. Mówcie ten wierszyk podczas mycia rąk. Ręce będą dokładnie umyte, a informacje o Naszym państwie utrwalone.
Wierszyk
Jest państwo w Europie,
co Polska się zowie.
Wisła przez Nie płynie,
a na północy Bałtyk się kryje.
Stolica to Warszawa, w której
Pałac Kultury stoi oraz pomnik
Fryderyka Chopina, chociaż On z Żelazowej Woli.
Mikołaja Kopernika też pomnik stoi
chociaż ten Pan z Torunia pochodził.
Jest też miasto Katowice, w którym górnik wciąż fedruje.
I przedszkole „Misia Uszatka”,
a w nim niezła gromadka.
A kiedy już swe rączki dokładnie umyjecie, możecie przystapić do wykonania pracy plastyczno-technicznej- "Girlanda". Szcegóły znajdziecie poniżej.
Spogladajac_optymistycznie_w_przyszlosc.docx
Propozycje zabaw na 20.03
Dzisiaj proponujemy Wam zabawy z kodowaniem. Dlaczego? Ponieważ rozwijają m.in. umiejętność logicznego myślenia, rozumowania, wnioskowania, koncentrację uwagi, orientację przestrzenną, a więc umiejętności potrzebne w codzienności.
KARTY PRACY Z KODOWANIEM (Zachęcamy do samodzielnego wydrukowania zakodowanych kolorowanek).
Ksiezniczki.pdf Minecraft.pdf Bajki.pdf Super_bohaterowie.pdf
A jeżeli nie macie w domu drukarki to możecie pobawić się w „Kodowanie na dywanie”.
Potrzebne będą:
- taśma malarska lub wełna
- pionki np. pluszaki, klocki, plastikowe kubeczki lub nakrętki
- kartoniki ze strzałkami ← ↑ → ↓ (dowolna ilość; przydadzą się do wykonywania ruchów na dywanowej planszy w podążaniu do wyznaczonego wcześniej celu) i karteczki z napisami START i META.
Z taśmy malarskiej lub wełny tworzymy na dywanie planszę „w kratę”. Taśma będzie trwalsza niż wełna (nie będzie przesuwać się po dywanie, kiedy dzieci będą poruszać się po niej lub ustawiać pionki i bez problemu później ją odkleimy).
Dla trzylatków na planszy wystarczy 9 pokratkowanych pól (3 × 3), czterolatkom możemy zaproponować 16 (4 × 4), a pięciolatkom i sześciolatkom 25 (5 × 5)
Warianty zabawy:
Na planszy wyznaczamy kartonikami w dowolnym miejscu Start i Metę.
1) Dziecko wskakuje na kolejne pola zgodnie z instrukcją słowną rodzica np. 2 pola do przodu, 1 pole w prawo, 3 pola do przodu itd., aż dotrze do Mety. (Może tutaj zamienić się w żabkę, która chce dotrzeć do stawu)
Potem zamiana ról i zmiana położenia kartoników Start i Meta: dziecko - prowadzi rodzica (to dla przedszkolaków, które potrafią rozróżniać stronę lewą i prawą oraz kierunki: do przodu, do tyłu :-))2) Obok planszy układacie zakodowaną trasę z przygotowanych wcześniej kartoników ze strzałkami np. start ↑ ↑ ↑ → → ↑→ → meta (możemy dodać także kartoniki z cyframi np. 3↑ 2→ 1↑ 2→ ) itp. Teraz dziecko może tą drogą poprowadzić lalkę na poduszkę, auto do garażu itp. Przy zmianie dziecko planuje całą drogę od pola start do mety, a rodzic zgodnie z kodem trasy musi dotrzeć do celu.
3) Na dywanowej planszy oprócz pól start i meta możecie umieścić kilka tzw. „pól bonusowych” z określonymi rzeczami np.: owoc, cukierek, nakrętkę, które należy po drodze zbierać przed dotarciem do celu. Dziecko ma wówczas trudniejsze zadanie, bo musi tak zapanować trasę, układając zaszyfrowaną drogę ze strzałek, aby zebrać wszystkie owoce lub ich określoną ilość.
A kiedy znudzi Wam się już "Kodowanie na dywanie" możecie posłuchać opowieśći - "Bajka o złym królu Wirusie i dobrej kwarantannie" autorstwa Doroty Bródki. Zachęcamy Was do wykonania zadań związanych z bajką- znajdziecie je w tekście.
Dobrej zabawy :-)
Propozycje zabaw na 19.03
Witamy naszych Przedszkolaków,
na dziś proponujemy wspólną grę, podczas której zaprosimy wszystkich w podróż morską. Zajęcie to sprawia podwójną frajdę, gdyż najpierw trzeba samemu wykonać łódki potrzebne do gry. Jeśli nie macie w domu orzechów, można je zastąpić plastikowymi zakrętkami.
Dodatkowo zamieszczamy 3 karty pracy, które pomogą ćwiczyć sprawność waszych rączek, przygotowując tym samym do trudniejszych zadań oraz propozycję rysowanych wierszyków 😍
1._czego-brakuje-pd-196-4417.pdf
3._pracowita-mrowka-pd-206-1311.pdf
5._IMG-20200319-WA0003_resized.jpg
6._IMG-20200319-WA0004_resized.jpg
UDANEJ ZABAWY!
Z Teatrem na kwarantannie
Lis Przechera - Online - Teatr Puszek
https://facebook.com/events/s/lis-przechera-online-teatr-pus/2406944262740952/?ti=as
Czwartek 19.03.2020 o godz. 18:05
na Fb Kutnowski Dom Kultury
Czas trwania 28 minut.
Zabawy ruchowe i gimnastyczne na 19,20 i 21 marca
W czwartek 19 marca o godz. 11:00 bliżejprzedszkolny kanał na YOU TUBE zaprasza wszystkich przedszkolaków na zabawy ruchowo-muzyczne z Panem Miłoszem https://youtu.be/_cht9rDfYXg
W piątek, 20 marca, godz. 11.00 - TUPTAJ, ŚREDNIAKU https://youtu.be/bZnfkuZMQ9Q
W sobotę, 21 marca, godz. 11.00 - TUPTAJ, STARSZAKU
Zabawa z dzieckiem do wykonania w domu na 18.03
Dookoła wszyscy mówią o koronawirusie, o tym, że trzeba myć ręce. Warto z dzieckiem przeprowadzić doświadczenie , które odpowie na pytania: dlaczego myć ręce? dlaczego myć ręce mydłem?
Wystarczy przygotować: talerz, mleko, płyn do naczyń, patyczek higieniczny, kredkę i temperówkę.
1. Nalej mleko do talerza.
2. Nad talerzem natemperuj tylko rysik kredki - będą to bakterie, które zbierają się na rękach.
3. Włóż suchy patyczek do talerza z mlekiem i "bakteriami". Czy coś się dzieje? Nie.
4. Na patyczek higieniczny nalej odrobinę płynu do mycia naczyń.
5. Włóż patyczek do mleka. Obserwujcie jak szybko uciekają "bakterie".
WNIOSEK:
Mydło pozwala nam zwalczać bakterie.
Archiwum Aktualności