Obserwując sytuację zaistniałą w naszym kraju chciałybyśmy uświadomić Państwu fakt, iż nie istnieje zawód „przedszkolanki”. Panie pracujące w przedszkolach to nauczycielki wychowania przedszkolnego. Tak samo jak nauczyciele w szkole ukończyłyśmy pięcioletnie studia magisterskie. Większość z nas ukończyła także studia podyplomowe na kilku kierunkach. Tak samo jak nauczycieli w szkole obowiązuje nas „Karta Nauczyciela” oraz Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące awansu zawodowego czy oceny pracy nauczyciela.
W naszym przedszkolu
Pani Agnieszka C., Pani Ela, Pani Monika i Pani Ola F.G. są nauczycielkami dyplomowanymi. Uzyskanie tego tytułu poprzedzone było 10 – letnią ścieżką zawodową. To oznacza, że każda z nich poddana była cyklicznej ocenie pracy przez Dyrektora przedszkola, a także musiała zdać egzamin w Wydziale Edukacji przy Urzędzie Miasta Katowice oraz w Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Pani Agnieszka G. i Pani Kasia to nauczycielki mianowane odbywające staż na stopień nauczyciela dyplomowanego. Mają za sobą cykliczną ocenę pracy wystawioną przez Dyrektora przedszkola, a także egzamin zdany na ocenę pozytywną w Wydziale Edukacji przy Urzędzie Miasta w Katowicach.
Pani Ola G. to nauczyciel kontraktowy. Ma już za sobą egzamin zdany na ocenę bardzo dobrą przed komisją egzaminacyjną w miejscu, w którym odbywała staż. Przed nią jeszcze długa ścieżka awansu zawodowego.
Pani Justyna odbywa obecnie staż poprzedzający stopień nauczyciela kontraktowego. Jest na początku swojej ścieżki zawodowej.
Prostując informacje szerzone przez media pragniemy uświadomić Państwu, że nie pracujemy 18 godzin lecz 25 godzin tygodniowo w grupach z dziećmi od 3 do 5 roku życia i 22 godziny w grupach dzieci 6 – letnich. To są godziny przepracowane tylko z dziećmi. Podczas tego czasu prowadzimy zajęcia dydaktyczne, wychowanie fizyczne, uczymy: wspólnej zabawy, samoobsługi, relacji międzyludzkich, współpracy, piosenek, wierszy. Jesteśmy specjalistkami z zakresu: językoznawstwa, muzyki, plastyki, botaniki, ornitologii, matematyki, logiki, psychologii, negocjacji, mediacji, a nawet spowiednikami, terapeutami, pielęgniarkami i najlepszymi przyjaciółmi dziecka.
Obowiązuje nas jednak 40 godzinny tydzień pracy. Podczas pozostałych godzin:
- redagujemy miesięczne plany pracy,
- opracowujemy scenariusze zajęć biorąc pod uwagę zainteresowania i umiejętności dzieci,
- szukamy teksów literackich, piosenek, pomysłów na prace plastyczne,
- opracowujemy Programy Edukacyjno – Terapeutyczne,
- diagnozujemy gotowość szkolną dzieci 6 – letnich i starszych odroczonych od obowiązku szkolnego,
- dokumentujemy obserwację każdego dziecka- 3 razy w roku szkolnym,
- przygotowujemy i odbywamy co najmniej 2 razy w roku zebrania z rodzicami,
- odbywamy 30 minutowe konsultacje dla rodziców w każdym tygodniu,
- przygotowujemy imprezy okolicznościowe (m.in. Pasowanie na Przedszkolaka, Jasełka, Dzień Babci, Dzień Rodzica, Dzień Ziemi, Dzień Patrona, Święto Edukacji Narodowej)
- odbywamy od 5 – 8 rad pedagogicznych podczas roku szkolnego, które trwają ok. 3 – 4 godziny każda,
- poszukujemy i przygotowujemy pomoce dydaktyczne oraz dekoracje do sal, na okna i na uroczystości,
- sporządzamy opinie dzieci na prośbę rodziców, niezbędne w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, do MOPS, czy dla kuratora,
- przygotowujemy dokumentację związaną z pomocą psychologiczno – pedagogiczną dzieciom z różnego rodzaju trudnościami
- organizujemy warsztaty dla dzieci i rodziców,
- przygotowujemy zajęcia otwarte dla rodziców i dla innych nauczycieli,
- systematycznie dokształcamy się na konferencjach, radach szkoleniowych, warsztatach dla nauczycieli, studiach podyplomowych – w 90% opłacanych za własne pieniądze,
- opracowujemy programy autorskie i innowacje pedagogiczne, a później je wdrażamy w pracy z dziećmi,
- prowadzimy konkursy międzyprzedszkolne i ogólnopolskie dla dzieci - wcześniej szukamy sponsorów nagród dla laureatów, opracowujemy scenariusze, potem redagujemy sprawozdania,
- nawiązujemy współpracę z innymi instytucjami pomagającymi nam w realizacji zadań statutowych przedszkola i podstawy programowej,
- przygotowujemy dokumentację związaną z wycieczkami – ale najpierw szukamy ciekawych miejsc i firm przewozowych z odpowiednimi pozwoleniami,
- przygotowujemy dzieci do konkursów i występów dla rodziców i innych gości,
- analizujemy sytuację rodzinną dzieci, pomagamy w rozwiązywaniu ich problemów, poszukujemy specjalistycznej literatury dla rodziców potrzebujących wsparcia,
- studiujemy literaturę z zakresu pedagogiki i psychologii rozwojowej dziecka,
- prowadzimy stronę internetową i profil na facebooku, abyście Państwo byli na bieżąco z informacjami dotyczącymi Państwa dzieci i przedszkola,
- przygotowujemy narzędzia badawcze niezbędne do ewaluacji wewnętrznej, później analizujemy i opisujemy wyniki,
- śledzimy zmiany i zapoznajemy się z nowymi przepisami dotyczącymi prawa oświatowego – a w ostatnich latach tych zmian było bardzo dużo.
Wykonując w/w obowiązki wykorzystujemy swój własny dom, ponieważ w placówkach oświatowych nie ma stanowisk do wykonywania tzw. pracy „papierkowej”. W naszym przedszkolu nie ma nawet miejsca na „Pokój nauczycielski”. Tak więc wykorzystujemy swój prywatny: komputer, drukarkę, kartki, telefon, laminator.
Przedszkola są tzw. placówkami nieferyjnymi. W okresie wakacji letnich wybieramy urlopy. Nasze przedszkole jest otwarte 2 tygodnie (w wyjątkowych sytuacjach) lub przez miesiąc w okresie wakacji, w ferie zimowe, podczas przerwy świątecznej, w Sylwestra, Wielki Piątek, w długie weekendy, a jeszcze do niedawna w Wigilię Bożego Narodzenia. Dni wolne wykorzystywane są na generalne porządki i remonty. Już tydzień przed rozpoczęciem roku solidnie pracujemy na radach pedagogicznych oraz przygotowujemy całe przedszkole na powitanie dzieci. Jak sami Państwo widzicie, 3 miesięczne wakacji w roku, to kolejny mit szerzony przez media.
Dlatego właśnie krzywdzące są dla nas określenia: „opiekunka”, czy „przedszkolanka”- jesteśmy bowiem nauczycielami, specjalistami. Podczas naszej pracy jesteśmy oddane dzieciom, a niejednokrotnie również stajemy się Waszymi powiernikami codziennych trosk i zmartwień.