Dzisiaj proponujemy Wam zabawy z kodowaniem. Dlaczego? Ponieważ rozwijają m.in. umiejętność logicznego myślenia, rozumowania, wnioskowania, koncentrację uwagi, orientację przestrzenną, a więc umiejętności potrzebne w codzienności.
KARTY PRACY Z KODOWANIEM (Zachęcamy do samodzielnego wydrukowania zakodowanych kolorowanek).
Ksiezniczki.pdf Minecraft.pdf Bajki.pdf Super_bohaterowie.pdf
A jeżeli nie macie w domu drukarki to możecie pobawić się w „Kodowanie na dywanie”.
Potrzebne będą:
- taśma malarska lub wełna
- pionki np. pluszaki, klocki, plastikowe kubeczki lub nakrętki
- kartoniki ze strzałkami ← ↑ → ↓ (dowolna ilość; przydadzą się do wykonywania ruchów na dywanowej planszy w podążaniu do wyznaczonego wcześniej celu) i karteczki z napisami START i META.
Z taśmy malarskiej lub wełny tworzymy na dywanie planszę „w kratę”. Taśma będzie trwalsza niż wełna (nie będzie przesuwać się po dywanie, kiedy dzieci będą poruszać się po niej lub ustawiać pionki i bez problemu później ją odkleimy).
Dla trzylatków na planszy wystarczy 9 pokratkowanych pól (3 × 3), czterolatkom możemy zaproponować 16 (4 × 4), a pięciolatkom i sześciolatkom 25 (5 × 5)
Warianty zabawy:
Na planszy wyznaczamy kartonikami w dowolnym miejscu Start i Metę.
1) Dziecko wskakuje na kolejne pola zgodnie z instrukcją słowną rodzica np. 2 pola do przodu, 1 pole w prawo, 3 pola do przodu itd., aż dotrze do Mety. (Może tutaj zamienić się w żabkę, która chce dotrzeć do stawu)
Potem zamiana ról i zmiana położenia kartoników Start i Meta: dziecko - prowadzi rodzica (to dla przedszkolaków, które potrafią rozróżniać stronę lewą i prawą oraz kierunki: do przodu, do tyłu :-))
2) Obok planszy układacie zakodowaną trasę z przygotowanych wcześniej kartoników ze strzałkami np. start ↑ ↑ ↑ → → ↑→ → meta (możemy dodać także kartoniki z cyframi np. 3↑ 2→ 1↑ 2→ ) itp. Teraz dziecko może tą drogą poprowadzić lalkę na poduszkę, auto do garażu itp. Przy zmianie dziecko planuje całą drogę od pola start do mety, a rodzic zgodnie z kodem trasy musi dotrzeć do celu.
3) Na dywanowej planszy oprócz pól start i meta możecie umieścić kilka tzw. „pól bonusowych” z określonymi rzeczami np.: owoc, cukierek, nakrętkę, które należy po drodze zbierać przed dotarciem do celu. Dziecko ma wówczas trudniejsze zadanie, bo musi tak zapanować trasę, układając zaszyfrowaną drogę ze strzałek, aby zebrać wszystkie owoce lub ich określoną ilość.