• UWAGA!

     • Informujemy, że decyzją Prezydenta miasta Katowice, przedszkole nie zostanie otwarte od 6.05.2020r..


     • Dziękujemy :-)

     • Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za taką niespodziankę :-)

     • Zajączki: Strona główna: Mali Przedsiębiorcy- działania Zajączków w ramach projektu Mały Miś w świecie wielkiej literatury

     • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zajączki: Strona główna: Mali Przedsiębiorcy- działania Zajączków w ramach projektu Mały Miś w świecie wielkiej literatury.

      W ramach projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” - Mali Przedsiębiorcy dzieci wspólnie z Rodzicami zamieniły się w małych przedsiębiorców. Najpierw w czasie zabaw poszukiwały odpowiedzi na pytanie: Kto to jest przedsiębiorca? Oglądały filmy: „Jak powstają monety?” https://youtu.be/pOwXevZ34rc i „Mennica Polska. Jak się robi pieniądze” https://www.youtube.com/watch?v=FntiUiLncLww; Dzieci oglądały polskie banknoty i monety, poznały znaczenie przysłowia „Grosz do grosza, a będzie kokosza” i projektowały swój własny banknot. Projekty wyszły wspaniale :-)

      W drugiej części tego modułu odpowiadały na pytania: Skąd ludzie mają pieniądze? Dlaczego trzeba pracować? Jakie prace wykonują ludzie w celu zarobienia pieniędzy? W jaki sposób Oni planują w przyszłości zarabiać pieniądze? Kim chcą zostać, kiedy dorosną? Oglądały film by dowiedzić się Czy zawsze istniały pieniądze?
      „Krótka historia pieniądza”.  https://www.youtube.com/watch?v=Y8s3pTobAYo
       Poznały powiedzenie „Pieniądze szczęścia nie dają”- rozważały czy to prawda. Słuchały bajki „Basia i pieniądze” https://youtu.be/NsTUhvGFZX8 - opowieści o tym, że nie należy oceniać innych ludzi na podstawie tego co mają. Na koniec dzieci zastanawiały się Czy wszystko można kupić za pieniądze? i rysowały swoje pomysły dotyczące odpowiedzi na pytanie "Czego nie można kupić za pieniądze?".

      Dziękujemy wszystkim Rodzicom za realizację z dziećmi w domu, tej części projektu "Mały Miś...- Mali Przedsiębiorcy oraz za przesłanie zdjęć prac dzieci :-)

       

     • Zamknięcie placówek przedłużone

     • Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość. Dziś, 24 kwietnia br. Minister Edukacji Narodowej podpisał nowelizację stosownego rozporządzenia.

     • Psycholog podpowiada

     • Co odpowiadać dzieciom gdy pytają- jak długo to potrwa?

      Za nami miesiąc zamkniętego przedszkola, siedzenia w domu, izolacji.

      Na wszelkie sposoby tłumaczyliśmy dzieciom, dlaczego trzeba zostać w domu. Z pomocą przyszły różne bajki, filmiki.

      Następuje kolejna faza. Coraz częściej będzie się pojawiało pytanie: „Kiedy to się wreszcie skończy”. Co wtedy robić?

      1. Pamiętajmy, że dla dzieci czas płynie wolniej.

      2. Szczerość buduje zaufanie. Tak jak zaznaczałam w poprzednich wpisach, nie bójmy się przyznać, że nie wiemy. Gdy podamy jakąś datę albo czas i tak się nie stanie, dzieci mogą stracić zaufanie.

      3. Po odpowiedzi „nie wiem” , trzeba dodać, że śledzimy informacje, że sytuacja się zmienia, że na świecie są miejsca gdzie wirusa już nie ma. Że wiele osób, naukowców, lekarzy walczy z tą chorobą.

      4. Pomoże okazanie zrozumienia emocji dziecka- „wiem, że ci ciężko, smutno, tęsknisz”.

      5. Co jeszcze poza rozmową może pomóc: skupienie się na tym co tu i teraz, ćwiczenie uważności, rysowanie, robienie tego na co się ma wpływ ( np. dziecko może w czymś pomóc w domu).

      Bardzo ważne jest też jakim językiem będziemy mówić do dzieci.

      Język jakiego używamy jest niesamowicie ważny, szczególnie dla dzieci bardziej wrażliwych.

      Obecna sytuacja będzie miała także duży wpływ na zdrowie psychiczne zarówno dorosłych jak i dzieci. To jak będziemy opisywać otaczający nas świat i rzeczywistość pomoże w radzeniu sobie z tym co nas jeszcze czeka.

      Najważniejszą zasada jest to żeby tłumaczenia, których używamy mówiły o bezpieczeństwie, a nie skupiały się na wywoływaniu lęku.

      Gdy coś tłumaczy dzieciom nie skupiajmy się na wirusie, chorobie, zarażeniu, niebezpieczeństwie.

      Używajmy sformułować- w domu jest bezpieczniej, gdy nakładamy maseczkę jesteśmy bardziej bezpieczni.

      Ta zamiana poczucia lęku na poczucie bezpieczeństwa pomoże w sytuacji gdy będziemy wracać do normalnego życia.

       

      Zabawa rozwijająca wyobraźnię, wyciszająca

      1. Włączcie muzykę (najlepiej żeby były same instrumenty, bez głosu, tekstu piosenki).

      2. Zabawa może być pomocna przy zasypianiu- jeśli jednak robicie to ćwiczenie przed snem zadbajcie o to żeby była to muzyka, spokojna, relaksacyjna.

      3. Przyjmijcie wygodną pozycję, na ziemi, na łóżku.

      4. Zamknijcie oczy.

      5. Zacznijcie wymyślać jakąś historię. Może to być spacer przez las, lub jakiś ogród. Nazywajcie rzeczy, które spotykacie po drodze, jaki mają kolor, zapach. Może znajdziecie jakąś szkatułkę, co chciałoby w niej znaleźć dziecko?

      6. Jeśli bawicie się w to w ciągu dnia, można dodać do tego ruch (np. jak rusza się jakieś zwierzę, postacie z bajek, taniec, kołyszące się drzewo). Później dziecko może coś narysować

      Długość i formę zabawy należy dostosować do wieku dziecka, jego aktualnych zainteresowań.

       

      Zabawa rozwijająca uważność i wyobraźnię- rozpoznawanie przez dotyk

      1. Wybierz kilka przedmiotów o różnych kształtach, wielkości, z różnego materiału ( ale niech to będą rzeczy przyjemne w dotyku).

      2. Przykryj je kocem.

      3. Zadaniem dziecka jest zgadnąć co to jest, lub co mu to przypomina.

       

     • DRODZY RODZICE

     • W sytuacji utrzymujących się i przedłużanych ograniczeń w funkcjonowaniu placówek oświatowych pragniemy Państwa poinformować, że od 15 kwietnia zmieniamy formę realizacji kształcenia na odległość. 

      W związku z tym, zwracamy się do Państwa z prośbą o przesłanie wyłącznie na e-maila przedszkola mp73@o2.pl swoich adresów e-mailowych z imieniem i nazwiskiem dziecka. 

      Na podany adres nauczyciele będą codziennie przesyłać Państwu propozycje zabaw i zadań do realizacji z dziećmi w domu, zgodnie z opracowanymi planami pracy w grupach, tak aby w tym trudnym okresie dzieci mogły nadal rozwijać się i realizować przewidziane dla nich zadania. Dzięki temu również, Państwo będą mieli możliwość indywidualnego kontaktu z wychowawcami grup.

      Jednocześnie dziękujemy wszystkim Rodzicom za dotychczasowe zaangażowanie w edukację dzieci i współpracę. 

     • WESOŁEGO ALLELUJA

     • Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy Państwu serdeczne życzenia: dużo zdrowia, nadziei, optymizmu i spokoju w tym trudnym obecnie czasie, radości na każdy dzień w gronie najbliższej rodziny, a naszym przedszkolakom - by zajączek uśmiechnięty podarował im prezenty :-)

      Dyrektor oraz pracownicy przedszkola.

     • UWAGA RODZICE

     • Zgodnie z obecną decyzją rządu placówki oświatowe

      pozostają zamknięte do 26 kwietnia; dalej realizujemy

      kształcenie na odległość. 

     • Laurka dla Medyka

     • Lenka i Liwia z okazji Światowego Dnia Zdrowia wykonały laurki dla Medyków, którzy dzielnie walczą o nasze zdrowie. Dziękujemy za oddanie, poświęcenie i ciężką pracę, szczególnie w tym trudnym czasie.

  • Kontakty

   • Miejskie Przedszkole Nr 73 im. Misia Uszatka w Katowicach
   • 32 206 20 32
   • ul. Słoneczna 77 a 40 - 136 Katowice Poland
   • facebook.com/mp73uszatkowe
   • mp73katowice.bip.gov.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych