Nasz udział w projektach i akcjach czytelniczych
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką ludzkość sobie wymyśliła”
(Wisława Szymborska)
WSPIERAJMY – CZYTAJMY
Naukowo potwierdzono, że czytanie jest niezbędne dla rozwoju naszych dzieci. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi intelektualnemu i emocjonalnemu oraz przynosi mnóstwo radości i zadowolenia. Traktujmy czytanie jako wartościową zabawę lub rozrywkę, którą przecież w gruncie rzeczy jest. Sukcesem dla nas dorosłych jest sytuacja, w której dziecko samo sięga po książkę: ogląda okładkę, ilustracje, czyta pierwsze wyrazy, a potem zdania. Gdzie, jak nie w przedszkolu można rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci? W tym roku szkolnym nasza uwaga skupi się właśnie na tym zagadnieniu, ponieważ Przedszkole realizuje "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025"- Priorytet 3.
We wrześniu uroczyście obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Nawiązaliśmy współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną – Filia nr 17 oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. J. Lompy. Nasze przedszkolaki wzięły już udział w pierwszych spotkaniach czytelniczych oraz warsztatach, które będą kontynuowane do końca roku szkolnego, zgodnie z ustalonym harmonogramem. Spotkania dla dzieci starszych odbywają się w tych instytucjach, zaś dzieci młodsze goszczą Panie bibliotekarki u siebie w przedszkolu. W każdej sali grupowej urządzony jest bogato wyposażony kącik książki, dostosowany do określonego wieku dzieci. Organizujemy również okazjonalne wystawy pozycji przyniesionych z domowych biblioteczek, które funkcjonują w grupach w czasie realizacji określonej tematyki. Codziennie w każdej grupie wiekowej nauczyciele stosują „głośne czytanie”, które jest świetnym relaksem dla naszych milusińskich. Podróż w świat wyobraźni daje wytchnienie i tak potrzebną współczesnym dzieciom ciszę. Tradycyjnie do „głośnego czytania” w przedszkolu będziemy zapraszać również rodziców dzieci oraz okazjonalnych gości. Cieszymy się, że nasi podopieczni sami sięgają po książeczki, są nimi zainteresowani, proszą o czytanie konkretnych pozycji, często wykonują do nich ilustracje, z których powstają kolorowe albumy. Chętni, tworzą pamiętniki z wysłuchanych lektur w ramach „Rodzinnego czytania” zgodnie z projektem „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury” nowej edycji 2022/2023. Wspólnie z dziećmi „naprawiamy” uszkodzone pozycje, aby jeszcze można było z nich korzystać – uczymy właściwego obchodzenia się z książkami, szanowania ich. Przedszkolaki świetnie znają bohaterów tradycyjnych bajek i baśni, chętnie biorą udział w konkursach recytatorskich czy plastycznych. W listopadzie organizujemy dla wszystkich zainteresowanych konkurs pt. „Moja ulubiona postać z bajki”, w którym nagrodami są oczywiście książki.
Pamiętajmy, że czytanie poszerza doświadczenia językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć sposoby mówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Ta cecha sprzyja lepszemu przygotowaniu dziecka do funkcjonowania społecznego. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w kampanii samorządowców na rzecz czytelnictwa pn. CZYTANIE RZĄDZI, w której bierze udział 12 największych miast w Polsce, w tym również Katowice. Więcej o tym projekcie na: https://fpc.org.pl/czytanie-rzadzi/katowice/
Wspierajmy rozwój naszych dzieci – czytajmy im codziennie!
PROJEKTY I AKCJE CZYTELNICZE, W KTÓRYCH UCZESTNICZYMY:
(klikając na logo nastąpi przekierowanie na stronę główną danego projektu)
NASZE DZIAŁANIA ROZWIJAJĄCE ZAINTERESOWANIA CZYTELNICZE U DZIECI.