• Psycholog podpowiada

     • Co odpowiadać dzieciom gdy pytają- jak długo to potrwa?

      Za nami miesiąc zamkniętego przedszkola, siedzenia w domu, izolacji.

      Na wszelkie sposoby tłumaczyliśmy dzieciom, dlaczego trzeba zostać w domu. Z pomocą przyszły różne bajki, filmiki.

      Następuje kolejna faza. Coraz częściej będzie się pojawiało pytanie: „Kiedy to się wreszcie skończy”. Co wtedy robić?

      1. Pamiętajmy, że dla dzieci czas płynie wolniej.

      2. Szczerość buduje zaufanie. Tak jak zaznaczałam w poprzednich wpisach, nie bójmy się przyznać, że nie wiemy. Gdy podamy jakąś datę albo czas i tak się nie stanie, dzieci mogą stracić zaufanie.

      3. Po odpowiedzi „nie wiem” , trzeba dodać, że śledzimy informacje, że sytuacja się zmienia, że na świecie są miejsca gdzie wirusa już nie ma. Że wiele osób, naukowców, lekarzy walczy z tą chorobą.

      4. Pomoże okazanie zrozumienia emocji dziecka- „wiem, że ci ciężko, smutno, tęsknisz”.

      5. Co jeszcze poza rozmową może pomóc: skupienie się na tym co tu i teraz, ćwiczenie uważności, rysowanie, robienie tego na co się ma wpływ ( np. dziecko może w czymś pomóc w domu).

      Bardzo ważne jest też jakim językiem będziemy mówić do dzieci.

      Język jakiego używamy jest niesamowicie ważny, szczególnie dla dzieci bardziej wrażliwych.

      Obecna sytuacja będzie miała także duży wpływ na zdrowie psychiczne zarówno dorosłych jak i dzieci. To jak będziemy opisywać otaczający nas świat i rzeczywistość pomoże w radzeniu sobie z tym co nas jeszcze czeka.

      Najważniejszą zasada jest to żeby tłumaczenia, których używamy mówiły o bezpieczeństwie, a nie skupiały się na wywoływaniu lęku.

      Gdy coś tłumaczy dzieciom nie skupiajmy się na wirusie, chorobie, zarażeniu, niebezpieczeństwie.

      Używajmy sformułować- w domu jest bezpieczniej, gdy nakładamy maseczkę jesteśmy bardziej bezpieczni.

      Ta zamiana poczucia lęku na poczucie bezpieczeństwa pomoże w sytuacji gdy będziemy wracać do normalnego życia.

       

      Zabawa rozwijająca wyobraźnię, wyciszająca

      1. Włączcie muzykę (najlepiej żeby były same instrumenty, bez głosu, tekstu piosenki).

      2. Zabawa może być pomocna przy zasypianiu- jeśli jednak robicie to ćwiczenie przed snem zadbajcie o to żeby była to muzyka, spokojna, relaksacyjna.

      3. Przyjmijcie wygodną pozycję, na ziemi, na łóżku.

      4. Zamknijcie oczy.

      5. Zacznijcie wymyślać jakąś historię. Może to być spacer przez las, lub jakiś ogród. Nazywajcie rzeczy, które spotykacie po drodze, jaki mają kolor, zapach. Może znajdziecie jakąś szkatułkę, co chciałoby w niej znaleźć dziecko?

      6. Jeśli bawicie się w to w ciągu dnia, można dodać do tego ruch (np. jak rusza się jakieś zwierzę, postacie z bajek, taniec, kołyszące się drzewo). Później dziecko może coś narysować

      Długość i formę zabawy należy dostosować do wieku dziecka, jego aktualnych zainteresowań.

       

      Zabawa rozwijająca uważność i wyobraźnię- rozpoznawanie przez dotyk

      1. Wybierz kilka przedmiotów o różnych kształtach, wielkości, z różnego materiału ( ale niech to będą rzeczy przyjemne w dotyku).

      2. Przykryj je kocem.

      3. Zadaniem dziecka jest zgadnąć co to jest, lub co mu to przypomina.

       

     • DRODZY RODZICE

     • W sytuacji utrzymujących się i przedłużanych ograniczeń w funkcjonowaniu placówek oświatowych pragniemy Państwa poinformować, że od 15 kwietnia zmieniamy formę realizacji kształcenia na odległość. 

      W związku z tym, zwracamy się do Państwa z prośbą o przesłanie wyłącznie na e-maila przedszkola mp73@o2.pl swoich adresów e-mailowych z imieniem i nazwiskiem dziecka. 

      Na podany adres nauczyciele będą codziennie przesyłać Państwu propozycje zabaw i zadań do realizacji z dziećmi w domu, zgodnie z opracowanymi planami pracy w grupach, tak aby w tym trudnym okresie dzieci mogły nadal rozwijać się i realizować przewidziane dla nich zadania. Dzięki temu również, Państwo będą mieli możliwość indywidualnego kontaktu z wychowawcami grup.

      Jednocześnie dziękujemy wszystkim Rodzicom za dotychczasowe zaangażowanie w edukację dzieci i współpracę. 

     • WESOŁEGO ALLELUJA

     • Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy Państwu serdeczne życzenia: dużo zdrowia, nadziei, optymizmu i spokoju w tym trudnym obecnie czasie, radości na każdy dzień w gronie najbliższej rodziny, a naszym przedszkolakom - by zajączek uśmiechnięty podarował im prezenty :-)

      Dyrektor oraz pracownicy przedszkola.

     • UWAGA RODZICE

     • Zgodnie z obecną decyzją rządu placówki oświatowe

      pozostają zamknięte do 26 kwietnia; dalej realizujemy

      kształcenie na odległość. 

     • Laurka dla Medyka

     • Lenka i Liwia z okazji Światowego Dnia Zdrowia wykonały laurki dla Medyków, którzy dzielnie walczą o nasze zdrowie. Dziękujemy za oddanie, poświęcenie i ciężką pracę, szczególnie w tym trudnym czasie.

     • Drodzy Rodzice

     • Jeśli mają Państwo jakieś pytania do nauczycieli grup, w tym trudnym okresie "Kształcenia na odległość", to mogą Państwo skontaktowć się z nimi poprzez e-maila przedszkola. Postaramy się odpowiedzieć możliwie jak najszybciej. 

      Jednocześnie zachęcamy Państwa, a dzieci w szczególności :-), do pokazania i pochwalenia się  dotychczasowymi efektami prac dzieci, czy też zabawami zrealizowanymi według propozycji pojawiających się na naszej stronie. Możecie przesyłać na e-maila przedszkola zdjęcia dzieci z wykonanymi już zadaniami i pracami plastycznymi lub podczas realizacji bieżących wybranych zabaw.
      Wszystkie nadesłane zdjęcia zamieścimy w GALERII, wówczas także dzieci będą miały możliwość pooglądania różnych aktywności podejmowanych przez kolegów i koleżanki. 

      Przypominany, że w zakładce "Kształcenie na odległość" znajdą Państwo wiele propozycji różnych zabaw i ćwiczeń rozwijających dla dzieci. Mamy nadzieję, że wśród nich, każdy znajdzie coś wartościowego do realizacji z dziećmi na miarę aktualnych możliwości :-) 

       

     • USZATKOWO

     • Witajcie naszi Przedszkolacy! Mamy dziś dla Was niespodziankę, a mianowice wirtualne wydanie naszego miesięcznika "Uszatkowo". Znajdziecie tam wiele interesujących rzeczy m.in.: super przepis na zdrową przekąskę, propozycje zabaw plastycznych, kącik małego ogrodnika, coś z języka angielskiego i ciekawostki. Udanej zabawy!

      USZATKOWO..ppsx

      gdyby był problem ztym plikiem, możecie Państwo spróbowac otworzyć tutaj:

      USZATKOWO1.pptx

     • Uwaga Rodzice!

     • W związku z zamknięciem placówek oświatowych do 10.04.2020 r., termin zgłaszania dzieci na dyżur wakacyjny odbędzie się natychmiast po wznowieniu działalności przedszkola. Prosimy o śledzenie informacji na naszej stronie.  

     • Uwaga Rodzice Zajączków

     • Jeżeli Państwo WYRAŻAJĄ CHĘĆ odebrania z przedszkola książek dzieci, to mogą Państwo to zrobić i zgłosić się po nie do przedszkola. Proszę jednak wcześniej telefonicznie lub emailowo upewnić się, czy ktoś jest na placówce, ustalić termin i godzinę przyjścia, ponieważ  pracownicy pracują rotacyjnie i może zdarzyć się tak, że nikogo nie będzie. Nie jest to obowiązkiem Rodzica. Zadania wykonujemy TYLKO na podanych stronach.

     • UWAGA! RODZICE

     • Od 25 marca do 10 kwietnia zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej przedszkole będzie realizować kształcenia na odległość. Na naszej stronie internetowej w zakładce "KSZTAŁCENIE NA ODLEGŁOŚĆ" (menu główne) znajdziecie Państwo propozycje zabaw dla dzieci na każdy dzień tygodnia. Dla dzieci 6-letnich z grupy "Zajączki", ktore są objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym na osobnej podstronie "Zajączki" (propozycje zabaw i zajęć zgodne z planem miesięcznym pracy w grupie), a dla dzieci z grup: "Pieski", "Koguciki" i "Misie"  na podstronie "Pozostałe grupy".
      Zachęcamy Państwa, w miarę możliwości do systematycznego realizowania z dziećmi zaproponowanych zadań. Propozycje będą zamieszczane tylko w tej zakładce, nie jak dotychczas na stronie głównej. 

     • Rekrutacja 2020/2021- ZMIANA TERMINÓW

     • Uwaga!

      Nowe zarządzenie PREZYDENTA MIASTA KATOWICE w sprawie rekrutacji

                          zarzadzenie_w_spr._rekrut..pdf

       

      SZCZEGÓŁY W ZAKŁADCE REKRUTACJA 2020/2021

      PRZYPOMINANY, ŻE:

      Wypełniony formularz należy wydrukować,podpisać (przez oboje rodziców/opiekunów) i dostarczyć do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

      W związku z profilaktyką w zakresie rozpowszechniania się koronawirusa, zaleca się wysłanie podpisanego wniosku rekrutacyjnego wraz ze stosownymi załącznikami do przedszkola, pocztą tradycyjną. Informuję, iż w w/w przypadku o terminowym wniesieniu wniosku do przedszkola decyduje data stempla pocztowego.

      Ponadto, informujemy również, że podpisany i zeskanowany wniosek wraz z załącznikami można przesłać również pocztą  e-mail na adres przedszkola: mp73@o2.pl

       

     • Propozycja zabaw na 23.03

     • To wierszyk dla Was dzieci, którego wymowa trwa ok. 30 sekund. 30 sekund powinno nam zajmować dokładne mycie rąk. Wykorzystajmy ten wierszyk. Mówcie ten wierszyk podczas mycia rąk. Ręce będą dokładnie umyte, a informacje o Naszym państwie utrwalone.

       

      Wierszyk

      Jest państwo w Europie,

      co Polska się zowie.

      Wisła przez Nie płynie,

      a na północy Bałtyk się kryje.

      Stolica to Warszawa, w której

      Pałac Kultury stoi oraz pomnik

      Fryderyka Chopina, chociaż On z Żelazowej Woli.

      Mikołaja Kopernika też pomnik stoi

      chociaż ten Pan z Torunia pochodził.

      Jest też miasto Katowice, w którym górnik wciąż fedruje.

      I przedszkole „Misia Uszatka”,

      a w nim niezła gromadka.

       

      A kiedy już swe rączki dokładnie umyjecie, możecie przystapić do wykonania pracy plastyczno-technicznej- "Girlanda". Szcegóły znajdziecie poniżej.   

       Spogladajac_optymistycznie_w_przyszlosc.docx    

       

  • Kontakty

   • Miejskie Przedszkole Nr 73 im. Misia Uszatka w Katowicach
   • mp73@o2.pl
   • 32 206 20 32
   • ul. Słoneczna 77 a 40 - 136 Katowice
   • facebook.com/mp73uszatkowe
   • mp73katowice.bip.gov.pl
 • Galeria zdjęć

   brak danych